Skip to main content

Depresja lękowa, znana również jako zaburzenia depresyjno-lękowe, jest stanem, w którym objawy depresji i lęku występują jednocześnie, często z równą intensywnością. Z tego względu zaburzenia depresyjno-lękowe są obszarem wielu debat w środowisku specjalistów od zdrowia psychicznego. Nakładanie się objawów nierzadko zakłóca postawienie trafnej i szybkiej diagnozy. Poznaj typowe objawy zaburzenia i dowiedz się, jakie metody są najskuteczniejsze w leczeniu depresji lękowej.

Czym jest depresja lękowa?

Zaburzenia depresyjno-lękowe, określane również jako depresja lękowa albo zaburzenie lękowo-depresyjne mieszane rodzą spore wątpliwości zarówno pod kątem definicji, jak i diagnozy. Niektórzy specjaliści uważają, że jest to jedno z bardziej złożonych i niejasnych pojęć w obszarze zdrowia psychicznego.

Depresja lękowa charakteryzuje się równoważnym występowaniem objawów depresyjnych i symptomów typowych przy zaburzeniach lękowych.

Kumulacja wielu objawów stwarza wyzwanie dla precyzyjnej diagnozy, gdyż siła ich występowania nie jest na tyle intensywna, aby móc całkowicie przypisać danej osobie zaburzenia nerwicowe, stany lękowe lub zaburzenia depresyjne. Jeśli natomiast objawy są dość silne, by z pewnością móc zdiagnozować wystąpienie każdego z zaburzeń, wówczas stwierdza się oba.

Depresja lękowa. Jakie są objawy i jak ją leczyć?

W ostatnich latach wzrosła liczba pacjentów, u których objawy o charakterze depresyjnym i lękowym nakładają się na siebie w takim stopniu, że trudno stwierdzić, który z nich jest dominujący. Radzenie sobie z depresją lękową wymaga zrozumienia jej natury, poznania objawów oraz zastosowania odpowiednich metod leczenia.

Objawy depresji lękowej

  • trudności z koncentracją;
  • poczucie zagrożenia;
  • lęk, który pojawia się sporadycznie lub okresowo nasila się, ale nie osiąga dużych amplitud;
  • stany paniki;
  • nieuzasadnione zmiany nastroju;
  • nadwrażliwość, uczucie niepokoju;
  • poczucie beznadziejności;
  • poczucie bezwartościowości;
  • zmęczenie;
  • zaburzenia snu;
  • natrętne myśli, nieustanne martwienie się;
  • przygnębienie, smutek;
  • drażliwość;
  • nadmierna płaczliwość;
  • myśli samobójcze.

Somatyczne objawy zaburzeń lękowych

Zaburzenia depresyjno lękowe to także szereg możliwych objawów somatycznych, które zaburzają codzienne funkcjonowanie w życiu osobistym, społecznym, czy też zawodowym. Objawami somatycznymi nazywamy dolegliwości fizyczne, jakie pacjent odczuwa mimo braku stwierdzenia chorób w wynikach badań.

Objawy fizyczne, jakich pacjent może doświadczać to:

  • kołatania serca;
  • bóle brzucha;
  • brak apetytu;
  • suchość w ustach;
  • drżenie mięśni;
  • nadmierne pocenie się;
  • zaburzenia przewodu pokarmowego.

Depresja a uogólnione zaburzenia lękowe. Czy mają ze sobą coś wspólnego?

Możliwość współwystępowania depresji i zaburzeń lękowych to zjawisko znane od dawna. W tradycyjnych psychologicznych klasyfikacjach chorób psychicznych przez lata dominowała jednak tendencja, aby oddzielać ,,grubą kreską” zaburzenia nastroju (w tym depresję) od zaburzeń nerwicowych, w których mieszczą się między innymi uogólnione zaburzenia lękowe mieszane.

Przyczyny depresji lękowej

Przyczyny zaburzeń depresyjno-lękowych są złożone i często obejmują interakcje między wieloma różnymi czynnikami. Mogą więc obejmować zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne.

Niektóre badania sugerują, że zaburzenia depresyjno-lękowe mają podłoże genetyczne, co oznacza, że osoby, które mają krewnych z tymi zaburzeniami, mogą być bardziej narażone na ich rozwój.

Ponadto osoby, które doświadczyły traumy lub mają trudności z radzeniem sobie ze stresem są bardziej narażone na rozwój zaburzeń depresyjno-lękowych. Specjaliści podkreślają również, że osoby z pewnymi cechami osobowości, takimi jak neurotyczność lub perfekcjonizm, mogą być bardziej narażone na pojawienie się u nich depresji lękowej.

Jak radzić sobie z depresją lękową? Czy depresję lękową da się wyleczyć?

Choć zaburzenia depresyjno-lękowe są uznawane za jedne z najczęstszych zaburzeń psychicznych, to niestety, wiele osób nigdy nie zgłasza się ze swoimi problemami do specjalisty. Zaburzenie to ma charakter przewlekły i niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie społeczne pacjenta, utrudniając życie w każdym wieku.

Depresję lękową można leczyć, choć proces ten jest długotrwały i bez wątpienia wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników, w tym od cech osobowości pacjenta, jego sytuacji, motywacji, współpracy w procesie terapeutycznym, intensywności objawów, czy też współwystępowania innych zaburzeń psychicznych lub chorób.

Nie wiesz, jak poradzić sobie z objawami depresji i dodatkowo dostrzegasz u siebie objawy lękowe? Zgłoś się na konsultację do zaufanego specjalisty.

Jak leczy się zaburzenia depresyjno-lękowe?

W przypadku depresji lękowej konieczna jest pomoc specjalisty. Sam proces leczenia omawianego zaburzenia zasadniczo nie różni się od leczenia depresji lub leczenia zaburzeń lękowych.

Psychoterapii czasami towarzyszy farmakoterapia, bowiem w niektórych przypadkach dopiero takie połączenie może przynieść możliwie najlepsze skutki.

Terapeutyczne opcje leczenia

Leczenie zaburzeń depresyjno-lękowych

W praktyce terapeutycznej stosowane są dwa podejścia: terapia sekwencyjna zakładająca leczenie w pierwszej kolejności jednego zaburzenia (najczęściej zaczyna się od depresji), a dopiero potem drugiego. Natomiast w podejściu zwanym terapią równoległą wykorzystuje się leczenie, które jednocześnie skupia się na zmniejszaniu objawów depresji oraz lęku.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 500 15 40 40

501 15 10 15

Podsumowując, depresja lękowa jest trudna do leczenia, ale z odpowiednim wsparciem terapeutycznym i farmakologicznym, pacjenci mogą nauczyć się radzić sobie z objawami i poprawić swoje samopoczucie. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy mogą zaoferować skuteczne metody leczenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W SelfCare oferujemy profesjonalną pomoc w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń depresyjno-lękowych. Zespół naszych specjalistów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci zrozumieć i skutecznie leczyć depresję lękową. Skontaktuj się z nami tutaj, aby dowiedzieć się więcej lub umówić się na wizytę.

 

Źródła:

  • K. Małyszczak, Terapia mieszanych zaburzeń lękowo-depresyjnych, „Psychiatria po dyplomie” 2013, t. 10, nr 1.
  • R. Jaeschke, S. Siwek, B. Grabski, D. Dudek, Współwystępowanie zaburzeń depresyjnych i lękowych, „Psychiatria” 2010, t. 7, nr 5.

Leave a Reply

Kraków, ul. Limanowskiego 15/4

Umów wizytę (Gabinety Krowodrza)

Kraków, ul. Urzędnicza 56/4

Kraków, ul. Limanowskiego 15/4

Kraków, ul. Urzędnicza 56/4