Skip to main content

Narastające trudności ze skupieniem się i koncentracją. Niezadowolenie z efektów swojej pracy i mała motywacja do działania. Do tego poczucie pustki, zmienność nastrojów, chroniczne zmęczenie i ogólne rozdrażnienie. Wymienione objawy stanowią jedynie namiastkę problemów, z jakimi boryka się osoba doświadczająca wypalenia zawodowego. Niestety wciąż zbyt wiele osób ignoruje te symptomy, pomimo znacznego spadku formy w środowisku pracy. Dowiedz się, co nazywamy wypaleniem zawodowym i jakie są symptomy wypalenia zawodowego?

Zespół wypalenia zawodowego – co znaczy?

Wypalenie zawodowe (ang. burnout) to szeroko pojęte wyczerpanie fizyczne i emocjonalne obejmujące sferę zawodową. Jest to stan psychiczny, który został opisany jako reakcja na długotrwały stres związany z pracą. Ciężko w zaledwie kilku słowach opisać wszystkie możliwe objawy pojawiające się na poszczególnych etapach wypalenia. Rozpoczęcie pracy o poranku to niemałe wyzwanie dla ciała i istny roller coaster emocjonalny w głowie. Szczególnie, jeśli towarzyszy temu niskie poczucie własnej wartości i znacznie obniżone poczucie dokonań osobistych.

I choć w początkowym stadium faktycznie możemy mówić głównie o problemach w wykonywaniu zawodowych obowiązków, to wcześniej czy później przykre objawy zwiększają swój zasięg, zaburzając również sferę prywatną człowieka. Wszak poczucie bezradności, przygnębienie, frustracja i poczucie osamotnienia to stany, których nie da się pozostawić pod wycieraczką przed drzwiami do swojego domu. Złość, irytacja, smutek i bezsilność, to uczucia, które bez wątpienia wpływają na relacje interpersonalne na każdej płaszczyźnie życia.

Wypalenie zawodowe – choroba czy fanaberia ludzi zapracowanych?

Co na to statystyki? Warto o nich wspomnieć, bo to właśnie liczby najbardziej przekonują niedowiarków. 33% pracowników w wysokorozwiniętych krajach doświadcza objawów wypalenia w pracy. Taką średnią podali badacze z Instytutu Adecco Group pod koniec 2021 roku. Co istotne, Polska znalazła się w czołówce tej stawki (55% pracowników). Niestety w tym przypadku miejsce na podium wcale nie oznacza triumfu i powodu do dumy. Kiedyś jeden przypadek wypalenia zawodowego w najbliższym otoczeniu, dziś wielu pracowników borykających się z przykrymi skutkami długotrwałego stresu.

Następstwa pandemii związane ze zdrowiem psychicznym. Współczesny styl i tempo życia. Wymóg wielozadaniowości, a więc wszechobecny multitasking. To przyczyny wypalenia zawodowego, które doprowadziły nas do miejsca, w którym Światowa Organizacja Zdrowia skrupulatnie zajęła się narastającym problemem wśród pracowników. Na skutek wielu badań i obserwacji w 2022 roku WHO umieściła syndrom burnout na liście Międzynarodowej Statystyki Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Tym samym wypalenie zawodowe określone zostało mianem jednostki chorobowej, która powinna być objęte specjalistycznym leczeniem.

Objawy wypalenia zawodowego

Jak leczyć wypalenie zawodowe

Dbaj o swój work-life balance i zacznij dążyć do osiągnięcia równowagi między pracą a życiem prywatnym. Unikaj przeciążania się obowiązkami i nie odmawiaj wsparcia zespołu. Nie bój się rozmawiać o problemach i doświadczanych objawach wypalenia zawodowego. Przełamanie tabu to pierwszy i być może najważniejszy krok w całym procesie odzyskiwania satysfakcji z życia zawodowego.

Problem wypalenia zawodowego a pomoc specjalistów ds. zdrowia psychicznego

Pierwszy raz spotykasz się z omawianym terminem? Nie jesteś pewien, czy problem ten dotyczy właśnie Ciebie, jednak czujesz, że objawy narastają? Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja u specjalisty (np. psychologa lub psychoterapeuty). Skorzystanie z profesjonalnej pomocy to zdecydowanie najszybsza droga do trafnej i szybkiej diagnozy. Wsparcie emocjonalne oraz wdrożenie skutecznych strategii walki z syndromem wypalenia zawodowego to szansa na szybki powrót do zdrowia psychicznego.

 

Bibliografia:

  • Anczewska M., Świtaj P., Roszczyńska J. Wypalenie Zawodowe Postępy Psychiatrii i Neurologii, Tom 14, Zeszyt 2, Warszawa 2005, dostęp praca poglądowa: Wypalenie zawodowe
  • Sęk H. (red.) Wypalenie zawodowe. Przyczyny i zapobieganie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012
  • Ogińska-Bulik N. Stres zawodowy w zawodach usług społecznych. Źródła – konsekwencje – Zapobieganie, Difin, Warszawa 2006.

Leave a Reply

Kraków, ul. Limanowskiego 15/4

Umów wizytę (Gabinety Krowodrza)

Kraków, ul. Urzędnicza 56/4

Kraków, ul. Limanowskiego 15/4

Kraków, ul. Urzędnicza 56/4