Skip to main content

We współczesnym świecie ludzie przeżywają przeróżne kryzysy (kryzysy rozwojowe, kryzysy sytuacyjne), załamania, doświadczają silnego stresu lub cierpią na zaburzenia psychiczne. Jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie rozwiązać swojego problemu, czy też z pomocą bliskich, to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Konsultacje psychologiczne jako pierwszy etap profesjonalnej pomocy

Konsultacje psychologiczne są zazwyczaj pierwszym etapem współpracy z psychologiem lub psychoterapeutą. Ich celem jest zrozumienie twojej obecnej sytuacji życiowej. Po konsultacjach psychologicznych specjalista postawi diagnozę oraz zaproponuje plan dalszej pomocy np. wsparcie psychologiczne, psychoterapię indywidualną w określonym nurcie (psychoanalitycznym, psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, systemowym, integrującym różne nurty psychoterapii), psychoterapię małżeńską, psychoterapię uzależnień lub wizytę u lekarza (internista, psychiatra, neurolog).

Jak wygląda pierwsza konsultacja ?

Pierwsza konsultacja ma na celu rozeznanie się w twojej aktualnej sytuacji życiowej, w związku z czym psycholog będzie zadawał pytania, aby jak najlepiej zrozumieć twoje problemy.

Pytania dotyczą trudności, z którymi się zgłaszasz, mogą uwzględniać okres dzieciństwa, obszar rodzinny, zawodowy, a także relacje z innymi ludźmi. Rozmowa dotyczy różnych obszarów, ponieważ dzięki temu specjalista będzie miał całościowy obraz tego, co się z Tobą dzieje oraz będzie mógł wstępnie rozpoznać przyczyny twoich trudności. Podczas konsultacji psycholog może również prosić Cię o wypełnienie kwestionariuszy, dotyczących np. nasilenia objawów depresji, nasilenia objawów lękowych, cech osobowości, funkcjonowanie pamięci oraz uwagi.

Zebranie wyników ma na celu poszerzenie informacji na temat tego, co się z Tobą dzieje i postawienie diagnozy. Jeśli posiadasz dokumentację (opinie psychologiczne, wyniki badań, wypis ze szpitala, opis przebiegu leczenia), która mogłaby pomóc wyjaśnić twoje trudności to zabierz ją ze sobą na pierwsze spotkanie.

Konsultacje psychologiczne - ile spotkań ?

Konsultacja psychologiczna trwa 50 minut. Jednakże warto podkreślić, że zebranie wszystkich istotnych informacji na pierwszym spotkaniu jest zazwyczaj dość trudne. W związku z tym przyjmuje się, że konsultacje psychologiczne trwają średnio od 3 do 5 spotkań.

W naszych gabinetach na konsultacje psychologiczne zapraszamy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

Kraków, ul. Limanowskiego 15/4

Umów wizytę (Gabinety Krowodrza)

Kraków, ul. Urzędnicza 56/4

Kraków, ul. Limanowskiego 15/4

Kraków, ul. Urzędnicza 56/4